Välkomna till Kallhäll. Här är det kallt och inte så många på läktaren.
Damerna började starkt och efter 38 sekunder gjorde Johanna Blomkvist första målet. Det blev en intensiv tändning och både ett andra och ett tredje mål inom loppet av ett par minuter, genom Linnea Örnqvist och Julia Avelin.
Det blev fyra mål för Bajen i andra perioden – Avelin och Örnqvist gjorde sina andra i matchen, Veronica Gifting och Eveline Kjetselberg sina första för säsongen. Det kändes vilka som hade ett övertag, men Kallhäll kämpade på och stressade en del i anfallszon.
Första målet i Bajentröjan gjorde också Malin Törnblom, då hon satte åttan med åtta minuter kvar.
I slutet av tredje perioden kom några utvisningar för Hammarby, vilket kändes tungt. Men alla kämpade på och det blev två mål i samma numerära underläge (!) – Giftings andra för kvällen, och Örnqvist avslutade målskyttet med att fullborda sitt hattrick. Linnea Holterud höll nollan och Bajen gjorde sig förtjänta av tvåsiffrig vinst 10-0!
/Daniel Andersson
Arkivfoto: Henric Wauge