ISPREM 890x467

Ispremiären – intryck från…

17 aug 2022

Drömmar blir verklighet

Tänk om man ändå fick titta på live hockey i 27 gradig värme i en riktigt bra ishall i mitten av augusti… Nåja, två av tre är ju eg inte illa.

Tisdag kväll och Hammarby Hockey kliver på is i SDC-hallen. Säsongens första officiella ispass och vad kan vi utläsa? Tempot var riktigt bra, passningarna var hyfsat OK och allt annat var… sa jag förresten att det var första passet?

Mycket kan hända och det är 10 dagar till nedsläpp i Vegahallen i Tierp. Ska vi ens lägga någon vikt på hur det går? Är det ens nu vi ska vara som bäst? Svaret på båda frågorna är såklart nej. En träningsmatch är just det, en träningsmatch och inget annat. Vi kommer inte kunna utläsa hur säsongen kommer att gå eller vilken spelare som får ett genombrott i år. Allt detta åsido så har jag verkligen saknat den speciella doften i en ishall och verkligen längtat efter att få se hockey igen.

Supporterbuss till Tierp? Nej, tyvärr inte denna gång, men vem vet vad som händer i framtiden.

I år händer det…. Häng med oss framåt och uppåt!!

Kent Eriksson
Kommentator / Hammarby Hockey Webb-TV
Suppleant i styrelsen

Herr

4 - 3

PLAY OFF 1:3

Värmdö HC - Hammarby IF

lördag 22 februari
16:00 Ekhallen

Livestream

Dam

3 - 0

KVARTSFINAL

Färjestads BK - Hammarby IF

söndag 16 februari
00:00 Löfbergs Arena

Livestream

J20

2 - 3

PLAY OFF 1:3 TILL REGIONALT KVAL

Hammarby IF - Göta Traneberg IK

söndag 2 mars
16:00 

Livestream

J18

Kvalserien till J18 Regional Allettan

Hammarby IF - Eskilstuna Linden Hockey

söndag 13 april
16:00 Kärrtorps IP

Livestream

DamJunior

1 - 0

IF Troja Ljungby - Hammarby IF

söndag 11 maj
12:00 Löfbergs Ice Arena

  • Kategorier