Philip Fridh

HERRLAGET: Välkommen Philip Fridh

3 jul 2021

Hammarby Hockey gör klart med Philip Fridh från Tyresö/Hanviken. Philip har trots sin unga ålder stor erfarenhet av seniorhockey säger sportchef Andreas Pettersson till hemsidan. 

Vi fortsätter att presentera spelare på hemsidan och på tur står 20-åriga Philip Fridh från Hanviken. Fridh spelade även med (trots sin unga ålder) med i Hockeyettanlaget både förra och förrförra säsongen.

Med Hanviken som moderklubb for han upp till Dalarna och Leksands U16 lag och deltog med de i SM 2016/17. Via Sundsvall tillbaka till Tyresö igen där han spenderat de senaste fyra säsongerna.

-Hammarby är en klubb som ska ligga högre upp i seriesystemet och jag hoppas att jag kan bidra till att så sker. När Andreas ringde blev jag väldigt sugen att vara med och ta upp laget till Hockeyettan igen.

Philip beskriver sig som en tvåvägsback som inte är rädd för att hålla i pucken i anfallsspelet. Att våga utmana och producera poäng.

Vi säger välkommen till Philip Fridh och tack för att du väljer Hammarby

Herr

-

HOCKEYTVÅAN ÖSTRA 24/25

Hammarby IF - Värmdö HC

fredag 17 januari
19:45 Kärrtorps IP

Livestream

Dam

-

DAMHOCKEYALLSVENSKAN NORR

Hammarby IF - Haninge Anchors HC

söndag 19 januari
15:00 Mälarhöjdens Ishall 2

Livestream

Herr

9 - 1

HOCKEYTVÅAN ÖSTRA 24/25

IFK Tumba IK - Hammarby IF

tisdag 14 januari
19:00 Ishuset

Livestream

Dam

1 - 5

DAMHOCKEYALLSVENSKAN NORR

Hammarby IF - Södertälje SSK

onsdag 15 januari
19:30 Husby Ishall

Livestream