Efter många år utanför klubben har den gamla hammarbylegendaren Hans-Göran Elo återigen ställt sina tjänster till förfogande till Hammarby hockey. Hans-Göran har en gedigen yrkeskarriär bakom sig, bland annat 13 år som förbundsdirektör för Arbetsgivaralliansen.
Sedan förra veckan (27 okt 2025) är han adjungerad till styrelsen och kommer bland annat vara senior rådgivare och delta i klubbens strategiarbete. Något som både medlemmar och supportrar uppskattar mycket.
Hur kommer nu detta sig. Vi ställde frågan till Hans-Göran:
Välkommen tillbaks Hans-Göran! Många är väldigt entusiastiska och glada över att du åter är en del av Hammarby hockey. Hur kommer det sig att du tackar jag till att åter vara med och bidra till Hammarby hockeys fortsatta utveckling?
”Hammarby hockey har varit en stor del av min aktiva karriär, så det känns viktigt att kunna vara med i uppbyggnaden av något bra för framtiden. Hammarby hockey, tror jag, ska spela en stor roll i utvecklingen av killar och tjejer inom Stockholms hockeyn. Även av stor vikt att Stockholmshockeyn behåller framtida talanger kvar i regionen och inte försvinner ut på landsbygden kring 15 – 16-års ålder, vilket inte är bra för utvecklingen av svensk hockey”.
Är det något särskilt du ser fram emot att hjälpa till med?
”Vara med och utveckla organisation och sporten, men även vara med att långsiktigt skapa bättre förutsättningar för hockey i Stockholm.”
Den eviga sportfrågan: Hur känns det?
”Spännande och en komplex uppgift för alla inblandade”.
Vi ser fram emot en fortsatt spännande säsong, tillsammans med Hans-Göran och resten av alla våra ledare, tränare, spelare, övriga medlemmar och inte minst alla våra supportrar.
Lars Brandin
Ordförande i Hammarby IF Ishockeyförening
/ Bilden i artikeln är ärligt korpad från HIF Hockeyhistoria med frekvent bifall från webmaster Benjamin Thorén.