Tisdagens bortamatch mot Tumba slutade till slut med en 7-2-seger för Hammarbys damer, men det satt längre inne än vad siffrorna antyder.
Den första perioden var bra från Hammarby som dominerade spelet. Efter att ha klarat av en tidig utvisning tog Bajen ledningen efter 3.35, och det var Kajsa Tidala som gjorde målet. Med ett par minuter kvar av perioden kom ett av säsongens märkligaste mål, när Nora Lindborg ”nickade” (!) in 0-2 – Linn Asplund sköt i hjälmen på Nora, pucken ändrade riktning och gick i mål.
Även den andra perioden började bra, och efter knappt tre minuter gjorde satte Anne Girtz trean. Sedan tappade Bajen intensiteten i spelet och det var en ganska tempofattig period. Tumba fick in en reducering i mitten av perioden och hade ytterligare några farligheter, bl.a. ett skott som tog i hjälmen hos Bajens burväktare för kvällen Sandra Borglycke.
Den tredje perioden fortsatte enligt samma mönster, och med 10.07 kvar krympte ledningen till ett mål då Tumba reducerade igen. Bajen tände till direkt, och bara 26 sekunder senare ökade Hanna Tidala på ledningen till 2-4. Sedan rann det på under slutminuterna, då Tumba drog på sig två utvisningar på kort tid och Bajen utnyttjade sina numerära överlägen – både Kajsa Tidala och Anne Girtz satte sina andra baljor för kvällen i power play.
Med bara fyra sekunder kvar av matchen fullbordade Kajsa Tidala sitt andra hattrick på en vecka då hon fastställde slutresultatet 2-7 – hon är nu uppe i nio (!) mål på de senaste tre matcherna.
Hammarby gjorde vad som krävdes och spelade stundtals bra, men det blev onödigt spännande när man släppte in Tumba i matchen under början av tredje perioden. Känslan var ändå att segern var ganska stabil, och under slutminuterna visade Bajen varför man är ett topplag i serien när målen trillade in i tät följd.
/Victor Nyström