Hammarby åker på onsdagen till Upplands Väsby, för match mot seriens andra grönvita lag. Efter en inledning på serien som inte gått som vi hoppats är det nu mycket viktiga poäng som står på spel i de närmaste matcherna.
Väsby ligger för närvarande på femte plats, tre poäng bakom Hammarby. Den enda segern under ordinarie tid tog man mot Tierp, men man höll länge jämna steg med både Åkers och Haninge i de respektive mötena. Lagkapten Ludwig Ekman har ju nyligen lämnat klubben, men den förre Bajenkaptenen Mattias Forsberg finns kvar i Väsby – liksom Andreas Paulsson, som är assisterande tränare.
I grundserien slutade Väsby på nionde plats. Hemmamatchen mot Hammarby vann man med 5-2, men i LW-hallen tog Bajen revansch och vann med 2-0. Onsdagens match känns vidöppen.
Nedsläpp kl 19.00, onsdagen den 13 januari, i Vilundaparkens Ishall.
Arenan heter Vilundaparkens Ishall och tar in ca 3000 åskådare. Adressen är Husarvägen 25.
Om du åker kollektivt tar du pendeltåget till Upplands Väsby, och därifrån tar det drygt 10 minuter att gå till ishallen. Det går även bussar, t.ex. 524 mot Arninge. Se sl.se för lämpliga avgångstider.
Biljetterna kostade vid förra mötet 100 kr (50 kr för ungdom och pensionär), vi gissar att det är samma pris denna gång.
Webradio: Vi vet i skrivande stund inte om Bamsingarna sänder webradio. Om det blir sändning så startar denna ca 18.55 på följande länk: http://bamsingarna.se/page.php?5