Gripenaway

Straffseger i Nyköping

20 sep 2017

Trots väldigt många besök i utvisningsbåset lyckades Bajen få med sig två poäng från onsdagens bortamatch i Nyköping.

Efter en ganska jämn matchinledning hade Bajen några riktigt bra minuter i mitten av den första perioden. Man tog också ledningen efter tretton minuters spel när Axel Åström, på ovan forwardsposition idag, lyckades tråckla in pucken. Gripen tog över mer i slutet av perioden, men 0-1 stod sig till paus.

I den andra perioden började utvisningsminuterna bli väldigt många, och det var oftast Hammarby som drabbades. Sex minuter in i perioden var det dock ett sällsynt power play för Hammarby, som man kunde utnyttja när lagkapten Marcus Carlsson satte 0-2 efter riktigt fint passningsspel.
Sedan blev det inte mycket positivt för Bajens del under resten av perioden. Gripen gjorde visserligen inte mål i något av sina numerära överlägen, däremot reducerade hemmalaget med en man mindre på banan efter slarv av Hammarby. Kort därefter kom också kvitteringen, återigen efter att Bajen drällt med pucken. Hammarby klarade att hålla 2-2 fram till periodpaus men imponerade inte i perioden, där hemmalaget vann skotten med förkrossande 17-5.

Fler utvisningar ställde till det för Bajen i början av tredje, den här gången var de av det olyckligare slaget. En hög klubba i mittzon gav den första tvåan. Hammarby vann tekningen som följde och Felix Lundqvist skickade iväg pucken – med sådan kraft att den gick över plexit bakom motståndarmålet (!) och därmed blev det en utvisning för puck out. Med två man mer kunde hemmalaget ta ledningen för första gången i matchen. Ett par minuter senare fick Hammarby power play, och Johannes Yucel kvitterade till 3-3 med ett välplacerat skott.

De sista tio minuterna blev mycket spännande, med svängigt spel och flera jättelägen för båda lagen. Gripen var närmast att måla med bl.a. ett skott i ribban, men resultatet 3-3 stod sig fram till slutsignal.

Förlängningen blev mållös, och i straffläggningen var det Hammarby som var vassast och tog extrapoängen efter mål av Magnus Kullerback och Benjamin Blomberg.

Sett till matchutvecklingen får Bajen vara nöjda med två poäng – drar man på sig 11 tvåminutersutvisningar och släpper in två enkla mål är det svårt att vinna mot ett så pass bra lag som Gripen. Med lite färre besök på botbänken och mindre slarv i egen zon hade det mycket väl kunnat bli seger under ordinarie tid. Vad Hammarby kan ta med sig från matchen är framförallt det mycket fina power play-spel man visade upp, som resulterade i två mål.

/Victor Nyström

Herr

-

TRÄNINGSMATCHER 2025/2026

OCKELBO HC - Hammarby IF

lördag 6 september
15:15 UGGLEBO ARENA

Livestream

Dam

-

TRÄNINGSMATCHER

BRYNÄS IF - Hammarby IF

söndag 14 september
12:00 Monitor ERP Arena

Livestream

Herr

4 - 3

PLAY OFF 1:3

Värmdö HC - Hammarby IF

lördag 22 februari
16:00 Ekhallen

Livestream

Dam

3 - 0

KVARTSFINAL

Färjestads BK - Hammarby IF

söndag 16 februari
00:00 Löfbergs Arena

Livestream

J20

2 - 3

PLAY OFF 1:3 TILL REGIONALT KVAL

Hammarby IF - Göta Traneberg IK

söndag 2 mars
16:00 

Livestream

J18

Kvalserien till J18 Regional Allettan

Hammarby IF - Eskilstuna Linden Hockey

söndag 13 april
16:00 Kärrtorps IP

Livestream

DamJunior

1 - 0

IF Troja Ljungby - Hammarby IF

söndag 11 maj
12:00 Löfbergs Ice Arena

  • Kategorier