Truppen 2015/2016

57 Sebastian Andersson

Målvakt

Född: 1989
Kom till Hammarby: 2015 (även spelat i Hammarby 2007/2008)
Tidigare klubbar: Spånga, Stocksund, Sollentuna, New England College

Sebastian Andersson på Eliteprospects

29 Josef Nilsson

Målvakt

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Linköping, Northern Cyclones

Josef Nilsson på Eliteprospects

1 Richard Siirala

Målvakt

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Skå, Dover High, Mälarö, Värmdö

Richard Siirala på Eliteprospects

3 Joakim Arnmark

Back

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2013
Tidigare klubbar: MoDo, KB 65, Troja-Ljungby, Örnsköldsviks HF, IFK Kumla

Joakim Arnmark på Elitepropects

44 Oscar Björkander

Back

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Visby/Roma, Oskarshamn, Missoula Maulers, Botkyrka/IFK Tumba, Grästorp

Oscar Björkander på Eliteprospects

61 Marcus Carlsson

Back/forward

Född: 1990
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Haninge, Tyresö/Hanviken

Marcus Carlsson på Eliteprospects

7 Arkaitx Edgren

Back

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: IFK Täby, Botkyrka, Järfälla, AIK, Pikes Peak Miners

Arkaitx Edgren på Eliteprospects

4 Mattias Enroth

Back/forward

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Djurgården, Timrå, Gislaved, Falu IF, Nacka, Haninge

Mattias Enroth på Eliteprospects

58 Oliver Forsberg

Back

Född: 1993
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Huddinge, Västerås, Djurgården, Nyköping

Oliver Forsberg på Eliteprospects

2 Felix Lundqvist

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Timrå

Felix Lundqvist på Eliteprospects

8 Kostas Psarros

Back

Född: 1998
Kom till Hammarby: Moderklubb, kom tillbaka 2015
Tidigare klubbar: Nacka

Kostas Psarros på Eliteprospects

47 Jonathan Tärnblom

Back

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Huddinge, Södertälje

Jonathan Tärnblom på Eliteprospects

16 Axel Åström

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Skå, AIK, Nacka, Mälarö

Axel Åström på Eliteprospects

18 Tobias Andersson

Forward

Född: 1992
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Kalix, Värmdö

Tobias Andersson på Eliteprospects

26 Benjamin Blomberg

Forward

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Södertälje SK, Botkyrka, Åkers/Strängnäs, SPAIF

Benjamin Blomberg på Eliteprospects

Linus Carlsson

Forward

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Haninge, Hanviken, Djurgården

Linus Carlsson på Eliteprospects

19 Fredrik Emsjö

Forward

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Nacka, Örebro, Nynäshamn, Nyköping, Tyresö/Hanviken

Fredrik Emsjö på Eliteprospects

64 Carl Graf

Forward

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Vallentuna, Nacka, El Paso Rhinos, Cheyenne Stampede, MB Hockey, Väsby

Carl Graf på Eliteprospects

93 Oliver Hofbauer

Forward

Född: 1993
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Mariestad, Lidköping, Töreboda, Nes IK

Oliver Hofbauer på Eliteprospects

27 Tomas Lindgren

Forward

Född: 1981
Kom till Hammarby: 2016
Tidigare klubbar: Huddinge, Vallentuna, Morzine-Avoriaz, Hammarby IF, Bajen Fans

Tomas Lindgren på Eliteprospects

92 Viktor Mickelsson

Forward

Född: 1992
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Nacka, Värmdö

Viktor Mickelsson på Eliteprospects

10 Anton Molnar

Forward

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Huddinge, Södertälje

Anton Molnar på Eliteprospects

23 Joakim Ramsten

Forward

Född: 1991
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: AIK, Wings, Åkers/Strängnäs

Joakim Ramsten på Eliteprospects

13 Robert Sterling-Berglund

Forward

Född: 1992
Kom till Hammarby: 2015 (spelade även i Bajen Fans 2012/2013)
Tidigare klubbar: Huddinge, MB

Robert Sterling-Berglund på Eliteprospects

Benny Rönnelöw

Tränare/sportchef

Telefon: 070-9164400

Arto Parkkali

Assisterande tränare

Johan Sundin

Assisterande tränare

Kim Loke

Fystränare

Flemming Martin

Målvaktstränare

Björn Josdal

Lagledare

Bo Mårtensson

Materialförvaltare

Robert Gustavsson

Materialförvaltare

Peter Nilsson

Naprapat

Anders Friberg

Massör

Christian Haupt

Tandläkare

Dam

-

DamEttan Fortsättning Östra

AIK 2 - Hammarby IF

torsdag 29 februari
19:30 Ulriksdals IP Hall 3

Livestream

J20

-

Play off till kvalserie Regional Öst

Hammarby IF - Visby/Roma HK

lördag 2 mars
15:00 Kärrtorps IP

Livestream

J18

-

J18 Allettan Östra

Hammarby IF - Haninge Anchors HC Svart

torsdag 29 februari
19:45 Torvalla B-hall

Livestream

DamJunior

-

Damjunior Grundserie Region Öst

Team Västerort - Hammarby IF

lördag 2 mars
15:00 Grimsta Ishall

Livestream

Herr

5 - 1

PLAY OFF TILL KVAL HOCKEYETTAN

Nacka HK - Hammarby IF

lördag 24 februari
13:40 Nacka Ishall

Livestream

Dam

2 - 3

DamEttan Fortsättning Östra

Hammarby IF - SHK Hockey Club

söndag 18 februari
17:30 Zinkensdamms IP

Livestream

J20

2 - 5

Play off till kvalserie Regional Öst

VisbyRoma HK - Hammarby IF

söndag 25 februari
12:00 Visby Ishall

J18

4 - 2

J18 Allettan Östra

Hammarby IF - Nyköpings SK

söndag 25 februari
13:30 Kärrtorps IP

Livestream

DamJunior

3 - 1

Damjunior Grundserie Region Öst

AIK - Hammarby IF

tisdag 20 februari
19:10 

Livestream