Truppen 2022/2023

#30 Hugo Säll

Målvakt

Moderklubb: Bureå IF
Född: 2000
Kom till Hammarby 2022 från SK Lejon

Tidigare klubbar: Skellefteå AIK

#35 Oliver Palm

Målvakt

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Tyresö Hanviken

Tidigare klubbar:

#35 Zach Frost Grisalez

Målvakt

Moderklubb: Åkerberga Vikings HC
Född: 1998
Kom till Hammarby: 2022 från Spånga IS

Tidigare klubbar:
– Florida JR Blades
– Tibro IK

#3 Pa-Mansu "Pabi" Janneh

Back

Moderklubb: IK Sätra
Född: 1998
Kom till Hammarby: 2022 från S-Keikko (FIN)

Tidigare klubbar: SK Lejon, Tyringe SoSS, Surahammars IF, Tibro IK, Kiruna AIF, Hanhals IG, Comet Halden (NO)

# Johan Uhlin

Back

Moderklubb: Nacka HK
Född: 2001
Kom till Hammarby: 2022 från Trångsund

Tidigare klubbar: Hammarby J20

#4 Elias Heiskanen

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Göta/Traneberg

Tidigare klubbar:

#7 Melker Ferdfeldt

Back

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2021

Tidigare klubbar:

#9 Sammy Andersson

Forward

Moderklubb: Järpens IF
Född: 2000
Kom till Hammarby: 2021 från Trollhättans HC

Tidigare klubbar:

#10 Måns Hallén Seppänen

Forward

Moderklubb: Djurgårdens IF
Född: 2002
Kom till Hammarby: 2021 från Hammarby J20

Tidigare klubbar:

#11 Pontus Okerblad Vestin

Forward

Moderklubb: Stocksunds IF
Född: 1995
Kom till Hammarby: 2022 från Kumla HC

Tidigare klubbar: Haninge, Nacka, Bajen Fans, Wilkes-Barre/Scranton Knights, Kallinge/Ronneby, Hammarby 2013-14 + 2020-21, Mörrums GOIS

#14 Alex Mattsson

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Tyresö Hanviken

Tidigare klubbar:

#18 Måns Månsson

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Brunflo

Tidigare klubbar:

#19 William Ehn

Forward

Moderklubb: Östersund IK
Född: 2000
Kom till Hammarby 2021 från Trollhättans SK

Tidigare klubbar:

#22 Jonathan Queckfeldt

Forward

Moderklubb: Järpen IF
Född: 2000
Kom till Hammarby 2021 från Trollhättan SK

Tidigare klubbar:

#23 Oscar Holmqvist

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Huddinge IK

Tidigare klubbar:

#26 André Peterson

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 (även på lån 5 matcher 2021/22)

Tidigare klubbar:

#28 Morgan Melker

Back

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2021 från Hammarby J20

Tidigare klubbar:

#34 Bruno Ndossi

Forward

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2022 från Spånga IS IK

Tidigare klubbar:

#40 Filip Lindblom

Back

Moderklubb:
Född:
Kom till Hammarby: 2021

Tidigare klubbar:

#46 Linus Lindahl

Forward

Moderklubb: Älta IF
Född: 2001
Kom till Hammarby: 2021 från Hanvikens SK J20

#48 Felix Af Jochnick

Forward

Moderklubb: IFK Täby
Född: 1990
Kom till Hammarby: 2022 från Spånga IS IK

Tidigare klubbar: Sollentuna HC, Järfälla HC, Viggbyholms IK

#56 Henrik Lövgren

Back

Moderklubb: AIK
Född: 2000
Kom till Hammarby: 2022 från SK Lejon

Tidigare klubbar: Borlänge HF, SK Lejon, Fagersta AIK

#99 Kevin Bjärgestad

Back

Moderklubb: Trångsunds IF
Född: 2003
Kom till Hammarby: 2022 från Haninge Anchors

Tidigare klubbar: Häradsbygdens SS, Vännäs HC

Jonas Fredmark

Huvudtränare

Totte Lindström

Asst tränare

Tony Hjälmheden

Lagledare / Team Maanager

Telefon: 076-007 58 37

Patrik Westerlund

Materialansv / Sjukvård

Stefan Melker

Materialaransv

Andreas Pettersson

Sportchef A-lag

Telefon: 070-766 74 24

Max Falk

Målvaktstränare

Philip Olsson

Fystränare

Stefan Gustafsson

Sportchef Herr / J20 / J18

Owe Larsson

Ordförande

Herr

-

HOCKEYTVÅAN FORTS ÖSTRA B

Åker Strängnäs HC - Hammarby IF

tisdag 31 januari
19:00 Åkers Ishall

Dam

-

Damallsvenskan

Södertälje SK - Hammarby IF

tisdag 31 januari
19:00 Scaniarinken

J20

-

Hammarby IF - Järfälla HC

måndag 30 januari
19:30 Kärrtorps IP

J18

-

J18 ALLETTAN Div 1 ÖSTRA

Mälarö Hockeyförening - Hammarby IF

tisdag 31 januari
19:30 Allhallen

DamJunior

-

Hammarby IF - SDE HF

lördag 4 februari
18:30 Zinkensdamms IP

Herr

4 - 2

HOCKEYTVÅAN FORTS ÖSTRA B

Trångsunds IF - Hammarby IF

fredag 27 januari
19:00 Stortorpshallen

Dam

3 - 1

Damettan Topp 3

Hammarby IF - Haninge Anchors HC

söndag 29 januari
17:30 Zinkensdamms IP

J20

4 - 3

J20 Allettan Östra

Segeltorps IF - Hammarby IF

lördag 28 januari
17:30 Segeltorpshallen

Livestream

J18

1 - 5

J18 ALLETTAN Div 1 ÖSTRA

Hammarby IF - IFK Tumba IK

söndag 29 januari
17:30 Kärrtorps IP

DamJunior

3 - 1

Damjunior Topp 6

AIK - Hammarby IF

fredag 27 januari
20:00 Ulriksdals IP Hall 3