Arkaitx Edgren lämnar Hammarby – läs nedan vad han själv har att säga.
Vi tackar Arkaitx för den här tiden och önskar lycka till i den fortsatta karriären!
”Efter en viss vånda och stor beslutsångest har jag bestämt mig för att lämna Hammarbys A-lag i Div 1 och fortsätta min hockeyutbildning i ett J20-Superelitlag från SHL. Det var inte ett lätt beslut men jag tror att det är det rätta och bästa för min fortsatta hockeyutveckling – för första gången i min karriär kommer jag inte att vara yngst i laget,vilket innebär att jag kanske slipper plocka puckar nästa säsong.
Säsongen som gått har varit oerhört lärorik och jag tackar verkligen Hammarby för att jag har fått spela seniorhockey redan som 17-åring. Att spela matcher med och mot män är en viss skillnad; eller som jag brukar säga; ”en juniorspelare som väger 82 kilo är lättare än en seniorspelare som väger 82 kilo.”
Matcher i alla ära men att träna med detta sköna gäng har också gjort att jag utvecklats i rätt riktning då laget innehåller mängder av skickliga spelare med bra potential inför framtiden.
Jag vill speciellt tacka följande personer för min chans i Hammarbys A-lag: Hasse Malm, Benny Rönnelöw och Perka Holmström plus eventuellt alla andra som var inblandade i beslutet att ge mig en A-lagsplats.
I laget vill jag även tacka ledarna och materialarna som verkligen gjort och gör ett bra arbete för att man ska trivas som spelare samt givetvis alla spelare men även alla sköna fans som stöttat och följt oss under säsongen – ofta var dom minst till antalet men hördes mest ändå.
Utöver detta bör man också skänka en tacksamhetstanke till Bajens sponsorer – utan dom blir det svårt, så; Ett stort tack även till Er!
Helt klart är att Hammarby alltid kommer att ha en plats i mitt hjärta!
# 7 Arkaitx Edgren
PS! Höll på att glömma spelare och ledare i J18-laget. Samma sak gäller även här; Tack allihopa för säsongen – gnugga på med sommarträningen!”