Fredagen den 13:e november – en otursdag för Visby/Roma? Det hoppas åtminstone de grönvita spelare och supportrar som är på väg till Gotland och kvällens drabbning i Visby Ishall!
Matchen mellan Visby/Roma och Hammarby fullbordar den femtonde omgången (av 22) i HockeyEttan Östra, en serie som efter de senaste veckornas resultat plötsligt har blivit högdramatiskt. Fyra lag såg ut att gå mot Allettan utan några större problem, men när Haninge nu fått ordentligt flyt och börjat slå alla (även ”oslagbara” SSK) är avståndet till strecket bara en pinne för Hudik och Huddinge.
Visby/Roma ligger tvåa i tabellen inför kvällens match, tre poäng före Haninge på femteplatsen. En seger skulle verkligen ge Mike Beharells mannar lite mer andrum inför de sista omgångarna. Visbys form verkar dock inte vara den bästa. Man tog visserligen två fullpoängare under den senaste helgen, men båda gånger var det uddamålsvinster och sena avgöranden. När ett formstarkt Hammarby nu kommer på besök lär det krävas mer. Då lagen möttes i LW-hallen vann Visby med 4-3 i en jämn match.
Biljetter har vi inte hittat någon information om, men vi gissar att de kostar 80-100 kr och köpes kontant vid entrén
Supportersamling: Bajen Fans Gotland har i vanlig ordning styrt upp samling på krogen Bageriet, som ligger vid Stora torget. Det är ganska långt till hallen, så gå i god tid eller boka en taxi.
Tv/radio: Bamsingarna sänder inte webradio den här matchen. Vi har heller inte hittat någon information om tv-sändning från hemmalaget, men de brukar sända ibland så håll ögonen öppna är vårt tips.