En match tillsammans
Hammarby hockey kommer under denna säsong ta hjälp av flertalet supporterfraktioner för att gemensamt genomföra hemmamatcherna i LW-hallen!
Detta gör vi för att stärka banden mellan förening och supportrar.Vi hoppas att grupperingarna ställer upp och att några personer till och med blir kvar för att jobba vidare med Hammarby hockey under resten av säsongen.
Supporterfraktionerna kommer få inbjudan till specifik match som de då kommer få vara med att arrangera. I arrangemanget ingår att styra över tifo, inriktning och att hålla taktpinnen på läktaren om så önskas.
Men, dessutom att bistå föreningen med personal för att hjälpa till med entré, hänga upp banderoller och andra enklare sysslor kommer ingå i åtagandet.
Dessutom behöver Hammarby hockey hjälp med att drapera upp arenan inför hemmamatcherna. Banderollplatser kommer att finnas för alla delaktiga fraktioner.
Måtten på banderollplatserna är 5 meter, med krok för upphängning varje meter. Maxhöjd för att banderollen skall synas är ca 120cm
4 specifika flaggor som skall sitta i entré,vid souvernir-borden och ovanför Hammarby hockeys spelaringång behöver också tillverkas. Är ni sugna på att skapa någon av dessa flaggor så mailar ni till evenemang@hammarbyhockey.se
Hjälp oss att göra LW-hallen grönvit!
Hammarby Hockey, av supportrar, för supportrar