Nästa man på tur för en liten utfrågning #23 Magnus Toftgård.
När började du lira hockey? – Jag, var nog 4-5 år. Började min hockeyskola ut i MB. På den där uterinken, som ligger bredvid LW-hallen. Det är längesen nu, det är över 25 år sen nu.
Under säsongen 07/08 var du en tid i USA. Där du spelade universitetshockey. Hur ser du på den tiden? – Egentligen var det inte hockey som tog mig dit. Jag studerade på California state university. Där jag tog chansen och lirade hockey. När man åker som utbytesstudent så är det lätt hänt att man umgås med de andra utbytesstudenterna. Här fick jag chansen att lära känna amerikaner som hade samma intresse som jag själv.
Hur ser du på den tiden för din utveckling som hockeyspelare? – Ja utvecklingsmässigt vet jag inte om det gjorde så mycket. Det var ju ganska sent i min karriär, så att säga. Det är en helt annorlunda hockey som spelas där. Det var kul att prova på och få en inblick i hur deras hockeyfilosofi är. Farten är ju betydligt högre, då man lirar på en mindre yta jämfört med Sverige. Den fysiska delen har kanske inte varit min styrka. Där fick jag chans att utveckla den lite.
Har du alltid spelat som back? – Nä, jag var forward rätt länge. Jag tror det var vid 14 års ålder som jag antog den positionen.
Hur länge har du spelat för Hammarby/Bajen Fans? – Jag, har spelat 3 säsonger i Bajen Fans och nu med Hammarby. Fyra säsonger blir det totalt efter ombildandet.
Berätta lite om första kontakten med Hammarby/Bajen Fans? – Jag hade varit både utomlands och studerat i Jönköping. Sen flyttade jag hem igen till Stockholm för jobb osv. Jag hade lite kontakt med Håkan Ferm. Har även spelat en del med Freddie Ferm. Jag fick erbjudandet att komma ner och köra. Det har jag inte ångrat!
Hur mycket nytta har du haft av din hockeyfostran på sidan av hockeyrinken? – Väldigt mycket tror jag. Om man tar den ena biten, det sociala. Där de alla flesta av mina närmaste vänner är nuvarande eller dåvarande lagkompisar. Sen har vi den andra biten som man har nytta utav, d.v.s. tävlingsinriktning, sätta upp mål och jobba emot, Ge och ta kritik som man lär sig. Såna saker som man kan använda sig av i arbetslivet. Jag tycket ofta att arbetsgivare ser positivt på att man har erfarenhet av elitidrott.
Vad jobbar du med? – Jag jobbar på en advokatbyrå och arbetar med företagsförvärv. Alltså köp och sälj av företag. Där är det väldigt tävlingsinriktat och högt tempo. Det blir rätt många jobbtimmar, vilket inte gör det helt enkelt att kombinera med hockeyn. Det är inte alltid lätt att få ihop det. Hockeyn fyller en stor del av ens liv. Så länge det är kul och lira, så är det otroligt mycket värt alla de timmar man lägger ner.
Kontrasten med att spela Bajenkvällen och en match i ”serielunken” är tyvärr stor. Tankar kring detta? – Ja, det är en väldig kontrast. Jag försöker se det på två olika sätt. Ena delen är den publik som finns där och det är otroligt positivt. Det uppskattar vi. Det har inte dem andra lagen i serien. Även om det är 50st som är med på en bortamatch eller 250 i LW-hallen så är det en stor skillnad jämfört med de övriga klubbars publik. Jag tror att dem andra skulle vara glada om de hade den uppskattningen som vi får. Sen är det ju så att man vill se mycket mer folk. Det är en process som vi får bygga vidare i föreningen.
Hur ser du på din säsong, så här långt? – Bra fråga. Jag är egentligen ganska besviken över min prestation. Jag tycker jag ska kunna prestera på en högre nivå. Jag försöker jobba hårt men det är svårt, när jag tappat kontinuitet beroende på missade träningar och annat p.g.a. av jobb.
Hur orkar man hålla igång? – Ja, det är inte helt enkelt, men samtidigt får man så mycket tillbaka. Det är en prioriteringsfråga. Jag tycker det är fortfarande väldigt kul. Det gäller bara att planera så allt går ihop.
Hur ser det ut med sjukdomar/skador för din del? – Ja har klarat mig rätt bra där faktiskt. Det har varit mitt jobb som har ryckt i mig. Nov-dec hade vi ett stort projekt, som innebar att jag var tvungen att vara borta en del. Det blev sena nätter och man åt på oregelbundna tider. Sömnen blev eftersatt. Bitar som är viktiga när det är träning och match sex dagar i veckan. Det är lite små ”skavanker” som att axlarna är slitna. Småskador har jag som alla andra.
Ditt bästa minne från Hammarby/Bajen Fans tiden? – Jag har fått varit med på tre Bajenkvällar. Vann den första och så har vi förlorat två. Just matcherna där har varit si och så. Just stämningsmässigt har det varit helt otroligt. Utematchen i Kärrtorp för två år sen, när vi mötte Mälarö, det är nog ändå den som är den som biter sig fast, tror jag. Sen är det att vi just fått klättrat genom divisionerna.
Två veckor kvar till Bajenkvällen. Vad har du att säga till de som inte har införskaffat en biljett? – Ta chansen och ta del av detta event med hela Bajenfamiljen. Där alla fans samlas över det stora hela och inte bara hockeyn.
Biljett till Bajenkvällen finner du här –
http://www.axs.com/se/events/246487/bajenkvallen-2014-tickets?skin=sga