Hammarby Hockey med Björn Josdal i spetsen har kommit överens om ett trepartsavtal med Hagsätra Sport och CCM. – Detta kommer att lyfta föreningen.
Det är inget nytt att Hagsätra sport och CCM sponsrar Hammarby Hockey. De förstnämnda har varit Hammarby trogna sedan 90-talet och även CCM har levererat produkter till föreningen. Nu går de alla tre tillsammans och skapar bättre förutsättningar för hela föreningen under de närmaste fyra åren.
– Det känns fantastiskt att få fram denna lösning som gynnar alla tre, det kommer att lyfta föreningen säger Björn Josdal till hemsidan.
Avtalet betyder bland annat att alla som spelar i Hammarby Hockey får generösa rabatter vid köp hos Hagsätra sport och framförallt med CCM-produkter. Dessutom går företagen in med material till samtliga lag i föreningen.
– Vi hoppas på framgång för de grönvita och att föreningen kommer tillbaka till Hockeyallsvenskan igen säger ägaren Dick till hemsidan.
Vi på Hammarby Hockey tackar Hagsätra sport och CCM för detta och hoppas på ett långt samarbete.