Bilden: Matchsponsorn Jonaesson & Wendel Plåtslageri delade ut pris till matchens lirare; Alexander Jirhage i Wings och Linus Carlsson i Hammarby
Det studsade inte Hammarbys väg i hemmamatchen mot Wings, bokstavligt talat – stolparna var på Wings sida och matchen slutade 1-3.
Innan vi tittar närmare på det där med oflytet måste det konstateras att spelet inte nådde upp till samma fina nivå som det gjort under de senaste veckorna. Inget av lagen spelade någon bländande hockey, och att det var mållöst efter den första perioden var inte ologiskt. Olle Wallberg gjorde en fin räddning på en kontring från Wings, det var bortalagets bästa chans i perioden. Bajen var närmast ett mål men Marcus Carlssons skott gick, just det, i stolpen och ut.
Hammarbys spel i numerärt överläge kom inte alls igång, och trots över 10 minuter med en (eller två) man mer blev det inget mål i den spelformen. När Wings precis hade klarat av spel 3 mot 5 i början av den andra perioden tog bortalaget ledningen, och bara en dryg minut senare gjorde man också 0-2 när Hammarby bjöd på för enkla lägen. Bajen spelade upp sig mot slutet av den andra perioden och hade ännu en stolpträff, men det blev fortfarande inga mål.
Tre minuter in i den tredje perioden reducerade Benjamin Blomberg efter ett fint solonummer, och Bajen hade vittring. Tyvärr ville det sig inte trots att det fanns flera lägen till kvittering. När det inte studsade på motståndare, i målramen eller sköts utanför så stod Wings målvakt i vägen med några fina räddningar. Bortalaget satte spiken i kistan när de fastställde slutresultatet 1-3 i power play med fyra minuter kvar. Tre pinnar till Wings efter en jämn match, där Hammarby inte nådde upp till sin fulla potential i anfallsspelet.
Med fem omgångar kvar är Bajen på fjärde plats, men det är bara tre poäng upp till ledande Vallentuna och vi har kvar att möta alla tre lagen som ligger före. Det finns alltså fortfarande alla möjligheter att ta seriesegern, men då får det inte bli många fler poängtapp. Gripen borta väntar närmast, på lördag kl 16.00.
/Victor Nyström