Truppen 2021/2022

Tack till Printamera för sponsringen av tröjorna

#1 Sandra Borglycke

Målvakt

Moderklubb: Västerhaninge IF
Född: 1985
Kom från: Haninge 2016

#31 Linnea Holterud Olsson

Målvakt

Moderklubb: Kongsvinger IL
Född: 1996
Kom från: SDE 2016

#18 Linn Asplund*

Back

Moderklubb: Hanviken SK
Född: 1989
Kom från: Haninge HC 2016

#33 Henny Franzén

Back

Moderklubb: Flemingsbergs IK
Född: 1994
Kom från: SDE HF 2016

#7 Cecilia Libassi*

Back

Moderklubb: Västerhaninge
Född: 1990
Kom från: Haninge HC 2016

#21 Amanda Egebring

Back

Moderklubb: Trångsunds IF
Född: 1999
Kom från: Haninge HC 2020

#3 Petra Eriksson

Back

Moderklubb: Ormsta HC
Född: 1995
Kom från: Falun 2020

#12 Anna Faber

Back

Moderklubb: Oklart
Född: 1991
Kom från: Linköping 2016

#4 Maja Nyberg

Back

Moderklubb: Enköping SK
Född: 1998
Kom från: Västerås IK 2021

#68 Ida Andersson

Back

Moderklubb:
Född: 1976
Kom från: Haninge Anchors 2020

#9 Nadja Schillström

Back/Forward

Moderklubb: Västerhaninge HC
Född: 1988
Kom från: Haninge HC 2021

#17 Elin Eriksson

Forward

Moderklubb: Västerhaninge IF
Född: 1992
Kom från: Haninge HC 2016

#6 Filippa Wahlfried

Forward

Moderklubb: Olofström IK
Född: 2001
Kom från: Karlskrona HC 2021

#16 Emilia Lind

Forward

Moderklubb: Nynäshamn IF
Född: 2003
Kom från: Haninge HC 2021

#27 Eveline Kjetselberg

Forward

Moderklubb: Trångsunds IF
Född: 1996
Kom från: Huddinge IK 2019

#15 Anna Hjortstorp

Forward

Moderklubb: Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
Född: 1988
Kom från: SDE HF 2020

#10 Malin Törnblom

Forward

Moderklubb: Björnbo IF
Född: 1992
Kom från: Klubblös 2019

#14 Sigrid Jason

Forward

Moderklubb: Hudiksvall HC
Född: 2001
Kom från: Karlskrona 2021

#22 Linnéa Örnqvist

Forward

Moderklubb: Segeltorps IF
Född: 1999
Kom från: Huddinge 2018

#72 Lucia Záborská

Forward

Moderklubb: MHK Martin
Född: 1998
Kom från: Karlskrona 2021

#25 Johanna Blomkvist

Forward

Moderklubb: VIK Västerås HK Ungdom
Född: 1996
Kom från: Färjestad BK 2018

#30 Rebeka Sádecká

Forward

Moderklubb: SKP Bratislava
Född: 1999
Kom från: Karlskrona HK 2021

#19 Julia Avelin

Forward

Moderklubb: SDE HF
Född: 1993
Kom från: SDE HF

#28 Linn Hansén

Forward

Moderklubb: Järfälla HC
Född: 1989
Kom från: SDE 2016

#13 Veronica Gifting

Forward

Moderklubb:
Född: 1981
Kom från:

#8 Rebecca Dahl

Forward

Moderklubb: Hässelby/Kälvesta
Född: 1991
Kom från: Kallhäll 2020

Lennart Älgekrans

Huvudtränare

Janne Wiklund

Assisterande tränare

Marianne Gimhag

Fystränare

Robert Nykvist

Lagledare

Vice Ordförande, Hammarby Ishockey
Kontaktperson, Hammarby Ishockeys Veteraner

Conny Olausson

Sportchef: Dam & Flick

Ordförande i Damettan

Herr

-

HOCKEYTVÅAN ÖSTRA B

Hammarby IF - Nacka HK

fredag 29 oktober
19:00 SDC-hallen

Dam

-

Damettan Östa

Haninge Anchors HC - Hammarby IF

onsdag 27 oktober
19:30 Torvalla Ishall

J20

-

J20 DIV 1 ÖSTRA B

Trångsunds IF - Hammarby IF

måndag 1 november
20:00 Stortorpshallen

J18

-

J18 Div 1 Östra B

Spånga IS IK - Hammarby IF

söndag 31 oktober
17:30 Från Stan Hallen

Herr

1 - 6

HOCKEYTVÅAN ÖSTRA B

Haninge Anchors HC - Hammarby IF

tisdag 26 oktober
19:00 Torvalla Ishall

Dam

3 - 0

Damettan Östra

Hammarby IF - Södertälje SK

söndag 24 oktober
17:00 Zinkensdamms IP

J20

1 - 6

J20 DIV 1 ÖSTRA B

Saltsjöbadens IF - Hammarby IF

måndag 25 oktober
20:00 Saltsjöbadens Ishall

J18

9 - 4

J18 Div 1 Östra B

Hammarby IF - Lidingö Vikings HC 2

torsdag 21 oktober
19:50 Zinkensdamms IP