I en jämn, tät och känsloladdad drabbning var det Haninge som drog det längsta strået inför snudd på fullsatta läktare i Torvalla Ishall under lördagseftermiddagen.
Det var två lag som spelade väldigt bra försvarsspel matchen igenom, och gjorde det svårt för motståndarna att komma till farligheter. Känslan var tidigt att det skulle krävas misstag eller en högklassig prestation för att nollan skulle spräckas, och det var just det sistnämnda som ledde fram till Haninges ledningsmål efter en kvart då Carl Olsson stod för ett strålande förarbete och frispelade lagkamraten Magnus Kullerback.
I en överlag jämn förstaperiod var det Bajen som skapade något mer chanser och vann skotten ganska klart, så kvitteringen med 1.38 kvar av perioden var helt klart rättvis. Haninge drällde med pucken i egen zon när Bajen hade power play, och Anton Molnar väggspelade med Erik Linbro för att sedan sätta pucken i nät från nära håll.
Ställningskriget fortsatte i den andra perioden, men ju längre perioden gick desto mer tog hemmalaget över och ledningsmålet till 2-1 i power play med 33.16 på klockan kändes därför inte helt ologiskt.
I den tredje perioden var det Hammarby som förde spelet, och Haninge skapade inte mycket i anfallsväg. Hammarby hade ett par bra power play och bl.a. Felix Lundqvist fick på några riktigt farliga skott – varav ett läge där pucken möjligen var inne efter att ha dansat på mållinjen, men inget mål den gången. Marcus Carlsson fick ett skottläge från nära håll, men när (förmodligen) samtliga 716 åskådare på plats var säkra på att kvitteringen var ett faktum gjorde Haningekeepern en otrolig räddning som blev matchavgörande. Hammarby tog ut målvakten och tryckte på in i det sista, men pucken ville inte in fler gånger den här dagen och Haninge vann med 2-1.
Efter att Hammarby haft marginalerna med sig i några matcher nu på slutet så vände lyckan den här gången, och i en match som Bajen lika gärna kunnat vinna blev det istället noll poäng. Då Väsby förlorade mot Hudiksvall är avståndet neråt fortfarande tre poäng, men lagen ovanför ryckte i tabellen. Nästa match för Hammarby är på onsdag hemma mot Sollentuna, och nu är det kniven mot strupen som gäller i de fem återstående omgångarna när den spännande kampen om Allettanplatserna går vidare.
Tyvärr förlorade även J20 idag, med 8-3 borta mot Skå. Ett tappert kämpande Bajen vann faktiskt den sista perioden trots att man bara hade åtta utespelare (!), snacka om att kämpa ända in i kaklet!
/Victor Nyström