Truppen 2020/2021

#30 Marcus Due-Boje (A)

Målvakt

Moderklubb: IF Malmö Redhawks
Född: 1993
Kom från: Tyresö/Hanviken

Tidigare klubbar: Huddinge, Varberg, Troja/Ljungby, Enköping, Kalamazoo Jr. K-Wings, Djurgården,

Marcus Due-Boje på Eliteprospects

#57 Oscar Walldén

Målvakt

Moderklubb: Tyresö HK
Född: 1999
Kom från: Vimmerby

Tidigare klubbar: Djurgården, Nacka

Oscar Walldén på Eliteprospects 

#2 Emil Andersson

Back

Moderklubb: Trångsund IF
Född: 2000
Kom från: AIK

Tidigare klubbar: Huddinge

Emil Andersson på Eliteprospects 

#3 Tim Henriksson

Back

Moderklubb: Valbo HC
Född: 1998
Kom från: Kallinge/Ronneby

Tidigare klubbar: Timrå, Brynäs, Lone Star Brahamas, Strömsbro

#8 Victor Erixon

Back

Moderklubb: Hammarby IF
Född: 1999
Kom från: Nacka

Tidigare klubbar: AIK, FoC Farsta

Victor Erixon på Eliteprospects 

#15 Lukas Aaw

Back

Moderklubb: Vallentuna BK
Född: 1999
Kom från: Vallentuna BK

Tidigare klubbar: Wings HC Arlanda, RImbo IF, SDE HF

Lukas Aaw på Eliteprospects 

#17 Simon Pousette

Back

Moderklubb: Ekerö IK
Född: 1996
Kom från: Skå IK

Tidigare klubbar: AIK, Skellefteå AIK, Mälarö HC, Hässelby/Kälvesta

Simon Pousette på Eliteprospects 

#27 Rasmus Lindgren

Back

Moderklubb: Örnsköldsvik SK
Född: 2000
Kom från: Modo

Tidigare klubbar: Örnsköldsvik HK, Sparta Sarpsborg, Vännäs

Rasmus Lindgren på Eliteprospects

#56 Joakim Albertsson (A)

Back

Moderklubb: Nordia/Bagarmossen
Född: 1995
Kom från: Tyresö/Hanviken SK

Tidigare klubbar: Huddinge IK, Södertälje SK, Haninge HF

Joakim Albertsson på Eliteprospects 

#71 Axel Åström *

Back

Moderklubb: Ekerö IK
Född: 1995
Kom från: Mälarö HF

Tidigare klubbar: Nacka, AIK, Skå

Axel Åström på Eliteprospects 

#9 Niclas Rosenberg

Forward

Moderklubb: Kiruna IF
Född: 2000
Kom från: Brewster Academy

Tidigare klubbar: Örnsköldsvik HF, Modo

Niclas Rosenberg på Eliteprospects 

#10 Emil Leijon

Forward

Moderklubb: Huddinge IK
Född: 1996
Kom från: Tyresö/Hanviken

Tidigare klubbar: AIK, Moss, Manglerud, Haninge

Emil Leijon på Eliteprospects 

 

#11 Pontus Okerblad Westin (C)

Forward

Moderklubb: Stocksunds IF
Född: 1995
Kom från: Kumla HC

Tidigare klubbar: Haninge, Nacka, Bajen Fans, Wilkes-Barre/Scranton Knights, Kallinge/Ronneby

Pontus Okerblad Westin på Eliteprospects 

#14 Emil Mäki

Forward

Moderklubb: Kiruna IF
Född: 1998
Kom från: Kiruna IF

Tidigare klubbar: Skellefteå AIK

Emil Mäki på Eliteprospects 

#19 Joonas Ruotsaari

Forward

Moderklubb: Södertälje SK
Född: 1996
Kom från: Åkers/Strängnäs HC

Tidigare klubbar: Linden, Tumba, Varberg, Huddinge, Tyresö/Hanviken

Joonas Ruotsaari på Eliteprospects 

#24 Wincent Blomdahl (A)

Forward

Moderklubb: Järfälla HC
Född: 1997
Kom från: Lindlöven

Tidigare klubbar: Södertälje, Nyköping, Enköping, Arboga

Wincent Blomdahl på Eliteprospects 

#26 Robin Kokkonen

Forward

Moderklubb: Flemmingbergs IK
Född: 1995
Kom från: Nybro Vikings

Tidigare klubbar: Ilves, Modo, Djurgården, Vimmerby

Robin Kokkonen på Eliteprospects 

#38 Casper Siösteen

Forward

Moderklubb: Stocksunds IF
Född: 2000
Kom från: Örebro HK

Tidigare klubbar: SDE, Lindlöven

Casper Siösteen på Eliteprospects 

#47 William Brännmark

Forward

Moderklubb: AIK
Född: 2000
Kom från: AIK

Tidigare klubbar: Tri-City Storm

William Brännmark på Eliteprospects 

#61 Gabriel Olsson

Forward

Moderklubb: Växjö Lakers
Född: 1997
Kom från: SK Lejon

Tidigare klubbar: Karlskrona, Mörrum, Olofström

Gabriel Olsson på Eliteprospects

#63 Daniel Liiv

Forward

Moderklubb: Huddinge IK
Född: 2000
Kom från: Västerås IK

Tidigare klubbar:

Daniel Liiv på Eliteprospects 

#91 Andreas Andersson

Forward

Moderklubb: Örnsköldsvik SK
Född: 2000
Kom från: Sparta Sarpsborg

Tidigare klubbar: Modo, Timrå, Örnsköldsvik HF

Andreas Andersson på Eliteprospects 

Filip Algeman

Huvudtränare

Tobias Jansson

Assisterande tränare

Robert Grääs

Sportchef / General Manager

Telefon: +46 (0)73-6993346

Björn Josdal

Videocoach

Tony Hjälmheden

Lagledare

Bo Mårtensson

Materialansvarig

Robert Gustafsson

Materialförvaltare

Patrik Westerlund

Materialförvaltare / Sjukvård

Herr

-

HOCKEYETTAN ÖSTRA GRUNDSERIE

IF Vallentuna BK - Hammarby IF

söndag 25 oktober
16:00 Vallentuna Ishall

Dam

-

Damettan Östra

Almtuna IS - Hammarby IF

lördag 24 oktober
15:30 Upplands Bilforum Arena

J20

-

J20 DIV 1 - GRUNDSERIEN 2020/2021

Hammarby IF - Spånga IS IK

onsdag 28 oktober
20:00 Kärrtorps IP

Herr

5 - 4 (sd)

HOCKEYETTAN ÖSTRA GRUNDSERIE

Hammarby IF - Strömsbro IF

onsdag 21 oktober
19:00 SDC-hallen & ATG Play

Dam

1 - 4

Damettan Östra

Hammarby IF - Haninge Anchors HC

onsdag 21 oktober
19:30 Kärrtorps IP

J20

3 - 8

J20 DIV 1 - GRUNDSERIEN 2020/2021

SDE HF - Hammarby IF

lördag 17 oktober
17:30 Stockhagens Ishall

J18

J18 DIV 1 ÖSTRA D - GRUNDSERIEN 2020 / 2021

Flemmingsbergs IK - Hammarby IF

torsdag 22 oktober
19:30 Visättra Ishall

Partner Herrlag

Partner Damlag

J20-partners

J18-partners