A-Lag 2019 2020

Truppen 2019/2020

# 30 Marcus Due-Boje

Målvakt

Född: 1993
Kom till Hammarby: 2019 (spelade även som junior2007-2008)
Tidigare klubbar: Troja-Ljungby, Huddinge, Hanviken

Marcus Due-Boje på Eliteprospects

# 57 Sebastian Andersson

Målvakt

Född: 1989
Kom till Hammarby: 2015 (spelade även 2006-2008)
Tidigare klubbar: Spånga, Stocksund, Sollentuna, New England College, Adelaide (2918), Birmingham Bulls (2019), Melbourne Ice (2019)

Sebastian Andersson på Eliteprospects

# 2 Felix Lundqvist *

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Timrå, Kiruna AIF

Felix Lundqvist på Eliteprospects

# 85 Gustav Eriksson

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: IFK Arboga, Kiruna AIF, Sollentuna HC. Almtuna IS, IFK Täby

Gustav Eriksson på Eliteprospects

# 71 Axel Åström *

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Skå, AIK, Nacka, Mälarö

Axel Åström på Eliteprospects

# 8 Victor Erixon

Back

Född: 1999
Kom till Hammarby: 2019. Hammarby är moderklubb
Tidigare klubbar: AIK, Nacka

Victor Erixon på Eliteprospects

# 10 Emil Leijon

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Huddinge, AIK, Moss, Manglerud, Haninge, Tyresö/Hanviken

Emil Leijon på Eliteprospects

# 47 Jonathan Tärnblom *

Back

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Huddinge, Södertälje

Jonathan Tärnblom på Eliteprospects

# 14 Kevin Forsman

Forward

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: SDE, National Sports Academy, New York Apple Core, Vermont Lumberjacks

Kevin Forsman på Eliteprospects

# 9 Nestor Plarsmo

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2017 (Hammarby är moderklubb)
Tidigare klubbar: Flemingsberg, Karlskoga, Huddinge, New York Apple Core, Amarillo Bulls

Nestor Plarsmo på Eliteprospects

# 81 Pontus Hedman

Back

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Spånga, Sollentuna, Göta Traneberg

Pontus Hedman på Eliteprospects

# 12 David Ljusbol

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Huddinge, Leksand

David Ljusbol på Eliteprospects

# 27 Hampus Berg

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Djurgården, Huddinge, Haninge, Vimmerby, Borlänge, Värmdö Tyresö Hanviken

Hampus Berg på Eliteprospects

# 26 Robin Kokkonen

Forward

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2019 (äv 2014, 2018)
Tidigare klubbar: Vimmerby, Nybro

Robin Kokkonen på Eliteprospects

# 15 Jakob Wallin

Forward

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Vallentuna, Haninge, Åker/Strängnäs, SPAIF, Södertälje, Kalix, Djurgården

Jacob Wallin på Eliteprospects

# 19 Emil Mäki

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Kiruna, Skellefteå

Emil Mäki på Eliteprospects

# 56 Joakim Albertsson

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Nordia/Bagarmossen, Haninge, Huddinge, SSK

Joakim Albertsson på Eliteprospects

# 17 Simon Pousette

Back

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Hässelby Kälvesta, Mälarö, Skellefteå, AIK, Skå

Simon Pousette på Eliteprospects

# 38 Linus Carlsson *

Center

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Haninge, Hanviken, Djurgården

Linus Carlsson på Eliteprospects

# 61 Marcus Carlsson (C) *

Forward

Född: 1990
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Haninge, Tyresö/Hanviken

Marcus Carlsson på Eliteprospects

# 77 Felix Johansson

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: BIK Karlskoga, Örebro, Huddinge, Vallentuna, Göta/Traneberg

Felix Johansson på Eliteprospects

# 91 Niclas Rosenberg

Forward

Född: 2000
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: MODO, Örnsköldsvik, Brewster Academy (USA)

Niclas Rosenberg på Eliteprospects

Magnus Kullerback

Huvudtränare

Tony Hjälmheden

Lagledare

Bosse Mårtensson

Materialansvarig

Patrik Westerlund

Materialförvaltare

Robert Gustafsson

Materialförvaltare

Stefan Ek

Fystränare

Marcus Vig

Kiropraktor

Anders Friberg

Massör

Herr

-

HOCKEYTVÅAN FORTS ÖSTRA B

Hammarby IF - EJ FASTSTÄLLT

lördag 31 december
23:59 EJ FASTSTÄLLT

Dam

-

Damettan Östra

Almtuna IS - Hammarby IF

lördag 31 december
00:05 Upplands Bilforum Arena

J20

-

J20 DIV 1 ÖSTRA B FORTS

Hammarby IF - EJ FASTSTÄLLT

lördag 31 december
23:59 EJ FASTSTÄLLT

J18

-

J18 Div 1 Östra C

Älta IF - Hammarby IF

onsdag 30 november
20:00 Ältahallen

DamJunior

-

DAMJUNIOR REGION ÖST

Sollentuna HC - Hammarby IF

lördag 3 december
17:30 SVEAB Arena

Herr

6 - 2

HOCKEYTVÅAN ÖSTRA B

Haninge Anchors HC - Hammarby IF

fredag 25 november
19:00 Torvalla Ishall

Dam

2 - 0

Damettan Östra

Hammarby IF - Haninge Anchors HC

onsdag 23 november
19:30 Zinkensdamms IP

J20

4 - 5

J20 DIV 1 ÖSTRA B

Flemingsbergs IK - Hammarby IF

lördag 26 november
17:00 Visättra Ishall

J18

3 - 2

J18 Div 1 Östra C

Tyresö Hanviken Hockey - Hammarby IF

söndag 20 november
17:30 Tyresö Ishall

DamJunior

DAMJUNIOR REGION ÖST

Linköping HC - Hammarby IF

söndag 27 november
14:00 Arena Grosvad