A-Lag 2019 2020

Truppen 2019/2020

# 30 Marcus Due-Boje

Målvakt

Född: 1993
Kom till Hammarby: 2019 (spelade även som junior2007-2008)
Tidigare klubbar: Troja-Ljungby, Huddinge, Hanviken

Marcus Due-Boje på Eliteprospects

# 57 Sebastian Andersson

Målvakt

Född: 1989
Kom till Hammarby: 2015 (spelade även 2006-2008)
Tidigare klubbar: Spånga, Stocksund, Sollentuna, New England College, Adelaide (2918), Birmingham Bulls (2019), Melbourne Ice (2019)

Sebastian Andersson på Eliteprospects

# 2 Felix Lundqvist *

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Timrå, Kiruna AIF

Felix Lundqvist på Eliteprospects

# 85 Gustav Eriksson

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: IFK Arboga, Kiruna AIF, Sollentuna HC. Almtuna IS, IFK Täby

Gustav Eriksson på Eliteprospects

# 71 Axel Åström *

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Skå, AIK, Nacka, Mälarö

Axel Åström på Eliteprospects

# 8 Victor Erixon

Back

Född: 1999
Kom till Hammarby: 2019. Hammarby är moderklubb
Tidigare klubbar: AIK, Nacka

Victor Erixon på Eliteprospects

# 10 Emil Leijon

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Huddinge, AIK, Moss, Manglerud, Haninge, Tyresö/Hanviken

Emil Leijon på Eliteprospects

# 47 Jonathan Tärnblom *

Back

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2014
Tidigare klubbar: Huddinge, Södertälje

Jonathan Tärnblom på Eliteprospects

# 14 Kevin Forsman

Forward

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: SDE, National Sports Academy, New York Apple Core, Vermont Lumberjacks

Kevin Forsman på Eliteprospects

# 9 Nestor Plarsmo

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2017 (Hammarby är moderklubb)
Tidigare klubbar: Flemingsberg, Karlskoga, Huddinge, New York Apple Core, Amarillo Bulls

Nestor Plarsmo på Eliteprospects

# 81 Pontus Hedman

Back

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Spånga, Sollentuna, Göta Traneberg

Pontus Hedman på Eliteprospects

# 12 David Ljusbol

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Huddinge, Leksand

David Ljusbol på Eliteprospects

# 27 Hampus Berg

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Djurgården, Huddinge, Haninge, Vimmerby, Borlänge, Värmdö Tyresö Hanviken

Hampus Berg på Eliteprospects

# 26 Robin Kokkonen

Forward

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2019 (äv 2014, 2018)
Tidigare klubbar: Vimmerby, Nybro

Robin Kokkonen på Eliteprospects

# 15 Jakob Wallin

Forward

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Vallentuna, Haninge, Åker/Strängnäs, SPAIF, Södertälje, Kalix, Djurgården

Jacob Wallin på Eliteprospects

# 19 Emil Mäki

Forward

Född: 1998
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: Kiruna, Skellefteå

Emil Mäki på Eliteprospects

# 56 Joakim Albertsson

Back

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Nordia/Bagarmossen, Haninge, Huddinge, SSK

Joakim Albertsson på Eliteprospects

# 17 Simon Pousette

Back

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: Hässelby Kälvesta, Mälarö, Skellefteå, AIK, Skå

Simon Pousette på Eliteprospects

# 38 Linus Carlsson *

Center

Född: 1994
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Haninge, Hanviken, Djurgården

Linus Carlsson på Eliteprospects

# 61 Marcus Carlsson (C) *

Forward

Född: 1990
Kom till Hammarby: 2015
Tidigare klubbar: Huddinge, Haninge, Tyresö/Hanviken

Marcus Carlsson på Eliteprospects

# 63 Viktor Thim

Forward

Född: 1995
Kom till Hammarby: 2019 (även 2013-2014)
Tidigare klubbar: SDE, Täby, Vallentuna, Casper Coyotes (WSHL)

Viktor Thim på Eliteprospects

# 77 Felix Johansson

Forward

Född: 1996
Kom till Hammarby: 2018
Tidigare klubbar: BIK Karlskoga, Örebro, Huddinge, Vallentuna, Göta/Traneberg

Felix Johansson på Eliteprospects

# 91 Niclas Rosenberg

Forward

Född: 2000
Kom till Hammarby: 2019
Tidigare klubbar: MODO, Örnsköldsvik, Brewster Academy (USA)

Niclas Rosenberg på Eliteprospects

Tommy Latva

Huvudtränare

Magnus Kullerback

Assisterande Tränare

Björn Josdal

Lagledare

Telefon: 070-730 56 47

Tony Hjälmheden

Lagledare

Bosse Mårtensson

Materialansvarig

Patrik Westerlund

Materialförvaltare

Robert Gustafsson

Materialförvaltare

Stefan Ek

Fystränare

Marcus Vig

Kiropraktor

Anders Friberg

Massör

Herr

-

ATG HOCKEYETTAN ÖSTRA

Hammarby IF - Visby/Roma HK

onsdag 11 december
19:00 SDC-hallen

Dam

-

Dametten Östra

Haninge Anchors HC - Hammarby IF

onsdag 11 december
19:30 Torvalla IP

J20

-

J-20 DIV 1 ÖSTRA

Hammarby IF - Enköpings SK HK

måndag 9 december
19:30 Kärrtorps IP

J18

-

J-18 Div 1 Östra Vår

Brinkens IF (prel) - Hammarby IF

tisdag 10 december
12:12 Danicahallen

Herr

3 - 2

ATG HOCKEYETTAN ÖSTRA

Enköpings SK HK - Hammarby IF

fredag 6 december
19:00 Bacho-hallen

Dam

0 - 13

Damettan Östra

Kallhälls IF - Hammarby IF

onsdag 4 december
19:30 Kallhälls Ishall

J20

6 - 3

J-20 DIV 1 ÖSTRA

IFK Tumba - Hammarby IF

lördag 7 december
15:30 Ishuset

J18

1 - 9

J-18 Div 1 Östra

Hammarby IF - Tyresö Hanvikens SK

söndag 1 december
17:00 SDC-hallen